مجله سلطان

برنج قهوه ای قند خون را تنظيم می کند

لیلا آذربایجانی(متخصص تغذیه و رژیم درمانی) در گفتگو با ایمنا با بیان اینکه تفاوت برنج قهوه ای با دیگر برنجها تنها تفاوت در رنگ آنها نیست، اظهار داشت: برنج قهوه ای نوعی از برنج است که تنها یک لایه از پوسته برنج برداشته شده در نتیجه دارای مواد مغذی بسیار زیادی است.
وی با اشاره به اینکه با آسیاب کردن برنج و تبدیل آن به برنج سفید تعداد زیادی از ویتامینهای آن از بین می رود، افزود: این ویتامینها شامل ۶۷ درصد ویتامین ب۳، ۸۰ درصد ویتامین ب ۱، ۹۰ درصد ویتامین ب۶، منگنز، فسفر، ۶۰ درصد آهن و تمامی فیبرهای محلول و اسیدهای چرب ضروری است.
این متخصص تغذیه و رژیم درمانی مصرف يک فنجان برنج قهوه اي را معادل تامین ۸۰ درصد از نياز روزانه بدن به منگنز عنوان کرد و بیان داشت: منگنز به توليد انرژي از پروتیين و کربوهيدرات کمک مي کند و همچنين در ساخت اسيدهاي چرب نيز وارد عمل مي شود، براي سلامت سيستم اعصاب و توليد هورمونهاي جنسي بسيار مهم است به علاوه این عنصر از تخریب سلولهای بدن جلوگیری می کند.
وی تصریح کرد: از آنجا که این برنج سرشار از فیبر و سلنیوم است برای بیماران مبتلا به سرطان روده بزرگ نیز مفید بوده و با تامین ۲۷ درصد از سلنیوم مورد نیاز بدن نقش ایمن سازی را بر عهده دارد.

آذربایجانی با بیان اینکه برنج قهوه ای سرشار از منیزیم است، خاطرنشان کرد: این آنزیم نقش متابولیسم گلوگز و قندها را بر عهده دارد و خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش می دهد.
وی بیان داشت: منیزیم موجود در برنج قهوه ای موجب کاهش فشار خون شده، سردردهای میگرنی را کم کرده و از تنگی نفس و گرفتگی عضلات جلوگیری می کند، به علاوه منیزیوم به همراه کلسیم در ایجاد حرکات اعصاب و عضلات بدن مفید است.
این متخصص تغذیه با اشاره به اینکه برنج قهوه ای سه برابر برنج سفید دارای فیبر است، اظهار داشت: فیبر موجود در این نوع برنج از سرطان روده بزرگ و یبوست جلوگیری می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.