مجله سلطان

برنج کهنه یا نو ؟

برنج کهنه یا نو ؟

همیشه در ذهن مشتریان است که کدام برنج را بخرند ؟ برنج کهنه یا نو ؛ همیشه می گویند برنج کهنه بهتر از برنج نو است برای همین برنج های قدیمی گران تر از برنج های محصول امسال هستند. علت این مساله نیز این است که برنج هم،مانند هردانه دیگری در ابتدا مقداری آب دارد که پس از برداشت و خشک کردن آن، آب درونش تبخیر می شود. وقتی دانه برنج خشک، سفت و فشرده باشد هنگام پختن به خود آب جذب می کند و حجمش اضافه می شود و به اصطلاح ری می کند.

از یک پیمانه برنج ری دار خوب حدود 3 پیمانه چلو درمی آید. این در حالی است که برنج نمدار ری نمی کند. برای همین است که صرف با خرید برنج کهنه است و طبیعتا نتیجه ای نیز که از آن حاصل می شود، بهتر است. ولی تشخیص دادن این که چه برنجی مرغوب است، خودش تخصص می خواهد ولی یک اصل کلی می گوید برنج اعلای انباری، خشک، باریک، سخت و نیمه بلوری است و زیردندان به آسانی خرد نمی شود. پس هنگام خرید برنج چند دانه از آن را زیر دندان له کنید و وقتی این کار با سختی انجام شد، معلوم است که برنج نو نیست.

برنج کهنه چون زمان زیادی از برداشت آن گذشته ، قطعا رطوبت خود را از دست داده است . و همچون برنج تازه برداشت شده عطر مسحور کننده خود را ندارد .
گاهی این حالت مشتریان را به اشتباه می اندازد و فکر میکنند عطر کم برنج دلیل بر تقلبی بودن برنج است .
اما نکته دیگری نیز در مورد برنج کهنه و نو وجود دارد ؟! پختن برنج نو بدلیل رطوبت دانه ها بسیار سخت است و به اصطلاح احتمال وا رفتن یا خمیر شدن ان زیاد است . اما عطر بسیار زیادی دارد ؛ در ان سو پختن برنج کهنه بسیار اسانتر از برنج نو است و به اصطلاح خیلی ری میکند .


برنج کهنه را اگر در کف دست قرار دهیم، بر خلاف برنج نو و تازه، حالت خشک آن کاملا محسوس است.
برنج کهنه بر خلاف برنج نو ، که پخت خیلی خوبی دارد، عطر و بوی خود را از دست می دهد و این شاید مطلوب مصرف کننده ها نباشد.
برنج کهنه را وقتی در کف دست قرار بگیرد، گرده هایی را می توان روی برنج و در کف دست احساس کرد.
برنج کهنه بر خلاف برنج نو که دارای ظاهری شفاف و درخشان است، دارای ظاهر کدر و تیره می باشد، به نوعی که اگر آن ها را در کنار هم قرار دهیم کاملا مشخص است.
برنج کهنه به دلیل خشک بودن از نظر پخت کیفیت بهتری دارد و برنج تازه ممکن است آشپزهای کم تجربه تر را به زحمت اندازد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *