مجله سلطان

راهنمای خرید برنج نیم دانه

در این مطلب راهنمای خرید برنج نیم دانه را مورد بررسی قرار می دهیم . همه ما اسم برنج سرلاشه یا برنج نیم دانه را شنیده ایم و یا در مغازه های فروش برنج ایرانی دیده ایم .
شاید برای شما هم این سئوال پیش آمده باشد که برنج نیم دانه یا سرلاشه چیست و چطوری به وجود می آید یا چه مصارفی میتواند داشته باشد و از چه کیفیتی برخوردار است؟

در مقالات قبل گفته ایم که برنج هایی که در طی فرایند برداشت و فراوری و بوجار دچار شکستگی می شوند نیم دانه گفته می شود که خود شامل نیم دانه ، لاشه و سرلاشه می شود.
از نظر طعم و بو برنج سرلاشه و نیم دانه فرقی با برنج اصلی خود که از آن به دست آمده ندارد ، یعنی اگر برنج سرلاشه و نیم دانه از برنج مرغوب بوده جز ظاهر، تمامی خواص برنج مرغوب و درجه یک را خواهد داشت ،
با این تفاوت که قیمت برنج سرلاشه و نیم دانه از قیمت برنج کامل کمتر می باشد.

موارد مصرف برنج سرلاشه یا نیم دانه
از برنج سرلاشه و نیم دانه میتوان علاوه بر تهیه چلو و پلو ، در غذاها و انواع دسرها و سوپ ها نیز استفاده کرد.
یکی از دسرهای مورد علاقه ما ایرانی ها شله زرد می باشد که تهیه آن از برنج نیم دانه مرغوب بسیار با کیفیت تر از برنج کامل میباشد چون یک دست و نرم می شود.
برای تهیه شیر برنج و سوپ برنج و آش برنج هم میتوانید از برنج نیم دانه استفاده نمایید تا هم طعم خوبی داشته باشد هم ظاهر خوب و هم تمامی خواص برنج خوب ایرانی را دارا باشد.

مورد بعدی که باید در راهنمای خرید برنج نیم دانه در نظر گرفت ظاهر دانه است. نکته مهم در تفاوت برنج نیم دانه و لاشه در ظاهر آن هاست که میتوان فرق بین برنج نیم دانه و لاشه را مشخص کرد.

برنج نیم دانه برنج هایی هستند که از نظر ظاهری نصف یا از نصف کمتر میباشد

برنج لاشه برنج هایی هستند که از نظر ظاهری دوم سوم برنج سالم (گاهی همراه با برنج سالم) میباشد.

قیمت برنج نیم دانه و لاشه به نوع سالم و کیفیت برنج هایی که در شالیکوبی از آنها نیم دانه و لاشه تهیه شده وابسته است . بر فرض مثال قیمت برنج نیم دانه و لاشه هاشمی در مقایسه با برنج نیم دانه و لاشه کشت دوم برابر نیستند
بنابراین قیمت گذاری بر برنج نیم دانه و لاشه با در نظر گرفتن برنج سالم و کیفیتش میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.