مجله سلطان

لعاب برنج برای نوزاد یک غذای کمکی مفید

بعد از شش ماهگی، نوزادان برای رشد بهتر در کنار شیر مادر نیاز به یک غذای کمکی دارند. به همین منظور ما در این مطلب لعاب برنج برای نوزاد را پیشنهاد می دهیم که در ادامه شما را با طرز تهیه آن، آشنا خواهیم کرد.

طرز تهیه لعاب برنج برای نوزاد

بسیاری افراد از خاصیت لعاب برنج اطلاعی نداشته و آن را دور می ریزند، اما باید اشاره کرد که این ماده غذایی حاوی ویتامین ها و مواد معدنی بسیاری است و خواص زیادی داشته، همچنین به دلیل دارا بودن نشاسته زیاد، هضم آن برای معده نوزاد راحت می باشد. طرز تهیه غذای کمکی نوزاد را در ادامه ملاحظه می فرمایید.

برای تهیه آن، دو قاشق غذا خوری برنج ( بهتر است برای این منظور از برنج نیمه دانه استفاده شود.) را با یک لیوان آب را روی شعله گاز قرار دهید تا بپزد و خوب لعاب دهد، زمانی که برنج خوب نرم شد و هنوز مقدار کمی آب دارد (مانند وقتی که شعله زرد درست می کنید.)، آن را از روی شعله بردارید. سپس آن را از صافی بسیار ریزی عبور داده، به طوری که فقط آب برنج رد شود، توجه داشته باشید که هیچگاه از نمک در غذای نوزادان استفاده نکنید، زیرا این ماده غذایی جزو مواد ممنوعه برای کودکان محسوب می شود. شما می توانید از یک حبه قند کوچک و خرد شده برای طعم دار کردن لعاب برنج برای نوزاد استفاده نمایید. سعی کنید از لعاب برنج فقط در هفته اول شروع غذای کمکی، استفاده نمایید و در هفته های بعد، غذاهای دیگری مثل فرنی می توانید به نوزاد خود بدهید.

لعاب برنج سرشار از ویتامین ها و کربوهیدرات می باشد، بنابراین بی حالی ناشی از اسهال در نوزاد را رفع کرده و قوای از دست رفته را به او برمی گرداند.

همچنین این ماده دارای ویتامین های گروه B بوده که در رشد ذهنی و جسمی نوزادان بسیار مؤثر می باشد. همینطور لعاب برنج برای نوزاد به دلیل وجود کربوهیدرات موجود در آن، خاصیت انرژی زایی دارد.

از خواص دیگر لعاب برنج، می توان به درمان خارش پوست برای نوزادان اشاره کرد. زیرا پوست نوزادان بسیار حساس و لطیف بوده و ممکن است دچار انواع حساسیت ها شود. بنابراین حساسیت هایی مانند خارش، خشکی و قرمزی پوست نوزاد که بر اثر پوشک ایجاد می شود با شست و شو دادن یا مالیدن لعاب برنج در ناحیه ای که دچار حساسیت شده، می توان  تا حدی خارش و قرمزی را برطرف کرد.

لعاب برنج خاصیت ضد تب نیز دارد و برای درمان گلو درد نوزاد در هنگام سرماخوردگی نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.