مجله سلطان

هشت نکته برای خرید برنج مرغوب

با شمائیم با هشت نکته برای خرید برنج مرغوب . همه ی ما می دانیم که قوت قالب بسیاری از ایرانی ها برنج است. شاید جالب باشد بدانید که خیلی ها برای صبحانه هم برنج می خورند. این علاقه و مصرف زیاد سبب می شود که بازار گرمی های زیادی در خصوص انواع برنج به راه بیفتد. وقتی برای خرید برنج به یک فروشگاه مراجعه می کنید، با خیل عظیمی از برند ها از انواع برنج های خارجی یا برنج ایرانی مواجه می شوید. در اینجاست که احتمالا در می مانید که کدام یک را انتخاب کنید. بسیاری از ما برای خرید برنج فاکتور های مشخصی را در نظر می گیریم. عواملی همچون میزان قد کشیدن، عطر و طعم و همچنین قیافه ی برنج بعد از پخت، به عنوان ایده های مشترک به هنگام خرید این محصول در نظر گرفته می شود. یکی از مهم ترین عواملی که هرگز از چشم نمی افتد و همواره مد نظر قرار می گیرد، قیمت آن است. در این جا به هشت نکته برای خرید بهتر برنج اشاره شده است که توصیه می شود در هنگام خرید به آن ها دقت کنید.

هشت نکته برای خرید برنج مرغوب
۱٫ تردید بر سر انتخاب برنجی با قد کشیده یا برنجی با عطر و طعم مناسب
یکی از بزرگترین دو راهی های بشر بر سر قد بلند و عطر و طعم مناسب برنج رخ می نماید. گاه به نظر می رسد با توجه به بودجه مان نمی توانیم همه ی اولویت هایی را که در خصوص انتخاب برنج در نظر داریم، رعایت کنیم. از این رو گاهی برنج های قد کوتاه اما خوش عطر را بر می گزینیم و گاهی خرید برنج های کشیده قامت بی مزه تر را به انتخاب برنج هایی کوتاه قد و خوش عطر ترجیح می دهیم.

اما یک روش رایج وجود دارد که می تواند این دو راهی را از سر راه ما بردارد و کار ما را راحت تر کند. بسیاری از حرفه ای ها که می خواهند از هر دو گزینه در برنجی که می پزند برخوردار باشند، از شیوه ی تلفیق استفاده می کنند. به این صورت که یک برنج خوش قد و بالا مثل برنج هندی را با برنجی خوش عطر و طعم در می آمیزند. مشخص است که نتیجه، یک خوراک بهشتی با ظاهری فریبنده و عطری جان نواز است.

اما راه دیگر این است که برنج قد بلند مد نظر خود را با بهترین شیوه ها و ترفند های آشپزی در آمیزید و بکوشید تا عطر و طعم نداشته را به برنج برگردانید. یکی از رایج ترین شیوه های کدبانوها و آشپز های حرفه ای این است که به هنگام پخت، کمی گلاب و زعفران به برنج می افزایند و خوراکی تحویلت می دهند که نگو و نپرس. ظاهرش تو را مدهوش می کند و مزه اش دیوانه ات می کند.

۲٫ برنج قدیمی تر و کهنه تر به برنج خیلی تازه ارجحیت دارد
اگر ری کردن برنج برایتان اولویت دارد، باید بدانید که در این خصوص اگر همه چیز تازه اش خوب باشد، برنج ایرانی کمی کهنه و قدیمی ترش بهتر است. دلیلش هم این است که برنج تازه خیس است و حجم بیشتری دارد و از این رو به اندازه ی برنج کهنه ری نمی کند.

۳٫ رابطه ی موجود بین کشت دوم برنج و عطر آن
یکی از نکات قابل توجه در خصوص برنج که بهتر است آن را بدانید این است: کشت دوم عطر و طعم بیشتری نسبت به کشت اول دارد. کشت اول برنج در فصل بهار صورت می گیرد و کشت دومش در پاییز. تصور رایج این است که بهره مندی از باران و آفتاب پاییزی سبب می شود که برنج کشت دوم از سلامت و عطر بهتری برخوردار شود.

۴٫ برنج مخلوط نخرید
یکی از نکات مهم که در هنگام خرید برنج باید مد نظر داشته باشید این است که باید از خرید برنج مخلوط خودداری کنید؛ زیرا پخت این گونه برنج ها کمی سخت تر است. زیرا انواع برنج با کیفیت ها و ویژگی های پخت متفاوت در آن وجود دارد که نمی توانند تحت شرایط یکسان پخته شوند و نتیجه شاید خیلی مطلوب نباشد. پس دقت خود را برای تشخیص مخلوط نبودن برنج بالا ببرید. ابتدا مقدار کمی از برنج را در کف دست ریخته و با دقت ظاهر همه ی آن ها را وارسی کنید. اگر برنج از نوع قد کوتاه و تپل است باید همه اش قد کوتاه و تپل باشد. اگر بلند و استخوانی است، همه ی دانه های آن همین ظاهر را داشته باشند. به همین راحتی شما می توانید یکی از مهم ترین فاکتورهای خرید برنج را اعمال کنید.

۵٫ چین اول و دوم برنج و رابطه اش با عطر و طعم برنج
گاهی در یک کشت، پس از برداشت اول، کود دهی و آب یاری مجدد صورت می گیرد و در همان کشت، دوباره محصولی را می پرورند که به آن چین دوم می گویند. نکته ی قابل توجه این است که اگر آبیاری مناسب و کوددهی با حوصله ای صورت گیرد، برنج چین دوم نیز می تواند به عطر و طعم خوبی دست یابد؛ اگر چه به پای برنج به دست آمده از کشت دوم نمی رسد.

۶٫ از خوردن برنج قهوه ای نهراسید
جالب است بدانید که برنج قهوه ای همان برنج سفید است که همه ی پوسته های آن گرفته نشده است. برنج قهوه ای که به برنج سبوس دار نیز معروف است، عطر و طعمی به مراتب بهتر از برنج سفید دارد. به علاوه، حاوی مقدار زیادی ویتامین ب، کلسیم، پتاسیم، منیزیم، فسفر، آهن و غیره می باشد و می تواند با مواد مغذی خود حسابی از بدن شما حمایت کند.

۷٫ بر شما باد پرهیز از آبکش کردن برنج
بدانید و آگاه باشید که به گفته ی متخصصان تغذیه برنج کته ای از مواد مغذی بیشتری نسبت به برنج آبکش برخوردار است. زیرا برنج حاوی ویتامین های گروه ب به خصوص ب یک است. پروتئین موجود در آن نیز یکی دیگر از مواد مغذی ای است که خداوند در وجود برنج نهاده است. جالب است که بدانید علاوه بر نشاسته و مواردی که ذکر شد، برنج حاوی چربی نیز هست. بسیاری از افراد گمان می کنند که با آبکش کردن برنج، نشاسته ی آن از بین می رود و می توانند فارغ از ترس چاقی هر چقدر که می خواهند این خوراک لذیذ را تناول کنند. اما باید بدانید که با آبکش کردن برنج میزان نشاسته ی آن را کم نمی کنید؛ بلکه فقط ویتامین آن را از بین می برید و از خواصش می کاهید. بنابراین اگر از چاقی گریزانید، کمتر بخورید، آبکش نخورید.

۸٫ کیفیت خوب برنج ایرانی و قیمت ارزان برنج خارجی
در این که برنج ایرانی یکی از بهترین و با کیفیت ترین برنج های دنیاست تردیدی نیست. چه کسی می تواند عطر و طعم برنج شمال را انکار کند؟ آیا کسی می تواند ادعا کند که برنج گیلان را دوست ندارد و از خوردن آن لذت نمی برد؟ سال هاست که برنج ایرانی یکی از لذیذ ترین و پر طرف دار ترین غذاهایی است که در سفره ی ایرانی ها خودنمایی می کند. کیفیت بالا و سالم بودن آن مورد تایید همگان است. اما گاهی قیمت کمتر برنج های خارجی و به خصوص برنج های هندی و پاکستانی، خریداران را به سمت خود سوق می دهد. در واقع قیمت پایین گاهی می تواند چشم خریداران را به روی کیفیت بالا ببندد.

خرید اینترنتی برنج
برنج سلطان که عرضه کننده ی انواع بهترین برنج های ایرانی است، بهترین ها را بر سر سفره ی شما می آورد. شما عزیزان می توانید به راحتی خرید اینترنتی برنج خود را از این فروشگاه انجام دهید و در اولین فرصت آن را درب منزل دریافت کنید. این شرکت عرضه کننده ی انواع برنج ایرانی است. شما عزیزان می توانید انواع برنج های دانه بلند، آرد برنج، لاشه ی برنج و برنج های نیمه خرد را از این فروشگاه بخواهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.