مجله سلطان

واردات برنج ارز را از کشور خارج می‌کند

رئیس انجمن برنج درباره خبر آغاز مجدد واردات برنج گفت: از بهمن سال گذشته واردات برنج آغاز شده و معمولا در فصل برداشت برنج و برای اینکه به روحیه کشاورز لطمه وارد نشود، از واردات برنج جلوگیری می‌کنند.

وی تصریح کرد: معمولا بین ۸۰۰ تا ۸۵۰ هزار تن برنج وارداتی برای جبران کسری‌ها نیاز است که با احتساب میزان مورد نیاز برای ذخیره یک میلیون تن برنج وارد می‌شود.
رئیس انجمن برنج تاکید کرد: متاسفانه در سال‌های اخیر در میزان تولید درجا زده‌ایم و بنابر آمار وزارت کشاورزی سالانه میزان تولید برنج در کشور بین ۲ میلیون و ۱۵۰ هزار تن تا ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تن است و همچنان نیازمند واردات برنج برای رفع نیاز بازار هستیم.

علیزاده شایق گفت: اینکه چه زمانی نسبت به واردات اقدام و کی از آن جلوگیری شود، در اصل حاشیه ماجراست، بلکه اصل موضوع این است که بیش از نیاز مصرفی کشور برنج وارد نشود.

وی عنوان کرد: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری بر حمایت از تولید داخل و همچنان نوسانات شدید نرخ ارز باید گفت اصلا صلاح نیست بیش از نیاز برنج وارد شود، زیرا نتیجه‌ای جز خروج ارز ندارد.

رئیس انجمن برنج ادامه داد:‌ اگر بخواهیم بیش از نیاز کشور نسبت به واردات برنج اقدام کنیم در اصل این کار خیانت در حق کل کشور است.

وی بیان کرد: در ۶ ماهه نخست سال گذشته برابر با یک میلیون و ۱۵۰ هزار تن برنج وارد شد که بیش از نیاز بود؛ هرچند در ۶ ماهه دوم سال نیز روند واردات برنج ادامه یافت. البته آمارهای رسمی آن منتشر نشده است.

جمیل علیزاده شایق افزود:‌ بنده با این سیاست و روش مخالفم و با توجه به تولید دائم این محصول، نباید از واردات آن برای جبران کسری‌ها ناراحت شد و ممانعت ایجاد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.